10 nejlepších kaváren, kde se dá v Praze studovat

Po pár dnech učení se na státnice jsem nemohla svůj pokoj už ani cítit, natož vidět, natož se v něm učit! Potřebovala jsem nějaké inspirativní prostředí, nejlépe plné lidí, kteří se také učí, abych na to nebyla sama. Vytipovala jsem tak zajímavé pražské studovny a kavárny, kde se budete i před nejtěžší zkouškou cítit dobře a možná někoho zajímavého potkáte. A navíc – ta káva!

1. Cafedu

Cafedu je asi půl roku nová studovno-kavárna, kterou založila doktorandka Iva Pejsarová ve chvíli, kdy se vrátila ze studijního pobytu v Anglii a zjistila, že přesně takový koncept v Praze pro studenty chybí. Kavárnu najdete kousek od Národního muzea a máte k ní tak blízko hned z několika vysokých škol v centru. Zajímavostí je, že kromě kavárny (s kávou, koláči i papírenskými potřebami) tu jsou i vyloženě studijní místnosti (i s kopírkou a wifi), kde můžete zůstat dokonce i přes noc, tedy klidně i 24 hodin v kuse!

2. Coffee Break & Cake

Značka Break & Cake na studijně-kavárenské scéně není žádným nováčkem. Kousek od VŠE na pražském Žižkově si můžete každý den dát výbornou kávu mezi přednáškami už několik let. Ovonět konečné verze seminárních prací kávou a podrobit skripta drobky z koláče už ale od letošního podzimu mohou také studenti na pražském Albertově, kde se nachází druhá pobočka.

3. Kavárna Na Hollaru

Okolí Národního divadla a Národní vždycky bylo, je a bude studentskou baštou, která hýbe českými a světovými dějinami. Zdejší studentské osazenstvo (z FSV UK nebo třeba FAMU) už má vytipovaná svá posvátná místa (jako jsou Standard Cafe nebo Atmosphere), nebyli by to ale vynalézaví studenti žurnalistky, marketingu nebo politologie, kdyby si nevyjednali a nezorganizovali místo se skvělou kávou přímo v srdci pavlačové Fakulty sociálních věd. Už od října si tu tak zdejší i přespolní studenti mohou sednout s učením a přitom udržovat tu správnou dávku kofeinu.

4. Mrtvá Ryba

Jestli k učení potřebujete spíš pivo než kávu, můžete hodiny v knihách trávit ve dvorním podniku všech přírodovědců – v Mrtvé Rybě. Tahle hospoda prošla poměrně nedávno kompletní rekonstrukcí, takže je tu útulno, teplo a čisto. Navíc tu mají každý den několik druhů piv, správně vychlazená vína i obědová menu, která se většinou podávají až do pozdního večera. Vůbec nejlepší je, že celý prostor je nekuřácký. Ale pokud se bez cigaretky přes den neobejdete, můžete zamířit na přilehlou zahrádku. Doporučujeme se tu učit spíš přes den, večer už hrají prim hlučnější diskuze o bezobratlých.

5. Café NONA

Rádi se při učení občas podíváte na cvrkot okolo? Tak zajděte do kavárny Nové scény Národního divadla, zaberte si stolek u velkých oken nad Národní ulicí a vstřebávejte inspirativní atmosféru Prahy. V kavárně potkáte čas od času známější tváře z prken, co znamenají svět, ale taky tu můžete v knihovničkách najít zajímavé knihy a třeba si i nějakou vyměnit. Obzvlášť chceme vypíchnout zdejší limonády.

6. Můj šálek kávy

Můj šálek kávy už je stálicí mezi pražskými kavárnami. Prostředí kavárny je velice inspirativní, káva vysoce kvalitní, a to nejen jako již ohrané cappuccino, ale také jako káva filtrované (z chemexu). Zdejší personál vám vždycky ochotně poradí, co si dát, a vysvětlí, co a jak. Připravte se na to, že neodoláte zdejším dortům nebo sladkému pečivu. Ani polévkám nejdete odolat. A taky limonádám. No, k učení tu najdete zásoby na celý den.

7. Friends Coffee House

Ačkoli se kavárna Friends Coffee House nachází v jedné z uliček kousek od Václavského náměstí, nemusíte rozbíjet prasátko, abyste si tu mohli dát dobrou kávu nebo kvatliní čaj. Navíc si můžete vybrat, které prostředí je vám pro účení příjemnější - jestli spíše prosklená prostorná místnost nebo útulné úšáky v přítmí. 

8. Paralelní polis

Parelení polis je vůbec prvním výhradně bitcoinový podnikem v Praze. O co jde a koho to napadlo? Za projektem stojí umělecká a mediálně profláklá skupina Ztohoven, která se rozhodla svůj projekt učinit co nejvíce nezávislým na státu. Bitcoiny jsou zde dokonce placeni i barmani. Pokud si tu chcete dát kávu a strávit zde nějaký čas, můžete si bitcoiny vyměnit ve zdejším bitcoinovém bankomatu. A protože Paralelní Polis není jen kavárna, ale také sdílený kancelářský prostor, můžete si zde za měsíční poplatek zařídit vlastní teplé místečko na učení.

9. Čítárna UniJazzu

Pokud o této kavárně nevíte, nejspíše se o ní nikdy taky nedozvíte. Je totiž ukrytá ve čtvrtém patře budovy na Jindřišské ulici. Ještě před několika lety jste dokonce museli znát heslo, abyste se do čítárny vůbec dostali, teď už ale stačí jen zazvonit na zvonek a vydrápat se do nebes. Doporučuji třeba zdejší nakládaný hermelín, ale abych pořád nemluvila jen o hmotné stravě, musím zmínit i tu duševní. Probíhají tu totiž různá autorská čtení, promítání filmů nebo diskuze. A vy si můžete vybrat, zda budete sedět v centru dění nebo jestli si zalezete do vedlejšího pokoje mezi knihy. 

10. Anonymous Coffee

Anonymous Coffee najdete na I. P. Pavlova, tudíž ceny jsou zde o něco vyšší než v jiných podnicích s kvalitní kávou. Stojí to ale za to, protože zdejší prostředí je navrženo tak, aby podněcovalo vaší mysl a kreativitu a zároveň vás uklidňovalo. Přesně takové jsou totiž vlivy tyrkysové barvy, která se zde prolíná všemi doplňky. Ačkoli se nachází na rušné Jugoslávské ulici, najdete v kavárně dostatečný klid ke svým zkouškovým stresíkům, a to hlavně když si s učením vylezete do druhého patra. Až budete mít chvilku pauzu, zeptejte se zdejších baristů, co vlastně vyjaduřují kresby na zdech a vůbec celý koncept kavárny. Moc rádi vám všechno vysvětlí.

TIP NA KONEC

Klementinum

Prostředí kaváren vám nevyhovuje, protože k učení potřebujete nebeský klid? Dopřejte si ho v Klementinu neboli Národní knihovně ČR, která je celá protkaná starobylými i moderními studovnami, kde se kromě vás budou učit i stovky dalších studentů ze všech koutů světa. Společné utrpení se vždycky zvládá lépe. Já osobně mám nejraději Všeobecnou studovnu, která mě mnohokrát zachránila při učení se na poslední chvíli. Učila se tu už moje mamka a před ní vzdělanci už po několik století. Kromě wi-fi tu ve studovnách máte k dispozici i nekonečné množství knih. Do studoven si sice nemůžete vzít žádné občerstvení, při pauzách mezi kapitolami jsou vám ale otevřeny dveře do zdejšího typického bufetu. Naše Národní knihovna byla také vybrána portálem BoredPanda.com jako nejhezší knihovna na světě!

Eva Samšuková

Sdílej tuto novinku: