Red Bull Máchův Brooklyn vyráží do 5 měst

Lyriku i epiku máme ještě nadřenou z maturity. Teď nás čeká seznámení s rapcitací - zbrusu novým poetickým žánrem. V 5 českých městech se proti sobě postaví hip-hopoví nadšenci, jejichž nejostřejší zbraní budou dokonale zvládnuté texty 4 rapových songů. Finále recitační soutěže Red Bull Máchův Brooklyn proběhne v Bratislavě, kde se utkají ti nejlepší z Česka i Slovenska. Na celé klání bude kromě odkazu Karla Hynka Máchy dohlížet i Kato. Rapper z masa a kostí, který se stal ambasadorem letošního už 2. ročníku.

Máchův Máj, tedy klasiku českého básnířského dědictví, zná každý a skoro všichni umíme odrecitovat jeho první verše. Často kontroverzní rýmy 21. století teď můžeme slyšet z úst současné mladé generace, která oseká legendární československé rapové kousky o hudební část a tu textovou přednese v rámci soutěže Red Bull Máchův Brooklyn plnému hledišti i tříčlenné porotě. Ta rozhodne, kdo se z České republiky postaví 2. prosince slovenskému soupeři v Bratislavě.

Hip-hop a rap jsou uměním ulice a Plzeň jako město, k němuž streetová kultura neodmyslitelně patří, byl vůbec první zastávkou, kam 3. listopadu poetické turné Red Bull Máchův Brooklyn zamířilo. První zastávku rapcitační soutěže hostila Papírna. Vítězem se stal bojovník s verši Jan Pilík aka Elgroth, který nakonec svým básnickým entuziasmem a propracovaností vystoupení zaslouženě skončil jako vítěz. Domů tak odešel s energií na celý semestr, řetězem s motivem Red Bull Máchova Brooklynu a s pozvánkou do bratislavského finále.

Přednesu přihlížela tříčlenná odborná porota skládající se z mistrů v oboru - Kata, Jamese Cola a Jediho. ,,Lidi dneska tolik nepracovali se změnou kontextu, občas vzali texty a blbě je přečetli, což nestačí. Důležitý je také výběr textů, je potřeba si vybrat opravdu dobrý, který tu recitaci umožní,“ říká James Cole, na což mu další z porotců Jedi odpovídá: „Já to vidím spíš z druhé strany. Představa, že stojím před tím narvaným sálem a porotou, je pro mě to samé, co pro ty účastníky. Taky by ze mě kapala nervozita, ztuhly mi svaly. Byla to první zastávka, určitě uvidíme spoustu dobrých výkonů a určitě i pár špatných.“

Z každého kola postupují dva rapcitátoři. Návštěvníci můžou nyní hlasovat na redbull.cz/brooklyn pro svého oblíbence z dané zastávky. Mají na to přesně pět dní. Soutěžící s nejvíce hlasy postupuje přes divokou kartu spolu s vítězem kola na finální štaci zabojovat o ten nejvyšší rapcitační titul a dvě letenky do Brooklynu. 

Přihlašování na další zastávky je v plném proudu. Jako další nás čeká 11. listopadu zastávka ve Zlíně. Hlavní ambasador celého projektu Kato posílá na závěr všem budoucím i minulým rapcitátorům jednu radu: „Je to sice cizí text, ale jste to vy, kdo ho čte, a je to jen na vás, co s ním uděláte. Se stáhnutím textu žádná práce není. Ta přichází až ve chvíli, kdy přemýšlíte, jak to udělat, abyste vyhráli.“ 

Red Bull Máchův Brooklyn 2015

  • 11. 11. Zlín @ podzemní garáže MAX32
  • 18. 11. Olomouc @ U-klub
  • 24. 11    Praha @ Radlická kulturní sportovna
  • 5. 11. Hradec Králové @ klub Náplavka
  • 2. 12.     Bratislava – FINÁLE 

Fotografie, videa, hlasování a další novinky sledujte na redbull.cz/brooklyn
#machuvbrooklyn
#vamdavakridla

Fotografie: LukአWagneter, Red Bull Media House

Sdílej tuto novinku: